28 Ekim 2009 Çarşamba

ON ALTINCI MEKTUP


10 Haziran 1973

Elazığ

Sevgili N...... ,

En iyi dileklerimle başladım satırlarıma. Mektubunu pazartesi günü aldım, elde olmayan nedenlerle ancak şimdi yazabiliyorum.

Bu hafta içinde tam dört tane vize sınavı olduk. Bizim okul dün resmen kapandı. Şimdi sınavlara hazırlanıyoruz. Sanırım sizde de öyle... Mektubunda geçmekten ümidini kesmiş gibi bir ifaden var, sakın ha eylüle kalayım deme! Çünkü insanın bütün bir yaz tatili zehir oluyor... Ne de olsa bu hususta tecrübemiz var, güz dönemi sınavlarının abonesiyim!..

Mektubunda komandoları soruyorsun. Memleketimizi 12 Mart'a götüren nedenlerden biri anarşinin önünün alınmamasıydı. Bunda Dev Genç'in olduğu kadar Ülkü Ocakları'nın da büyük rolü vardı. 12 Mart'tan sonra başa gelen hükümetler tek taraflı temizlik yaptılar. Dev Genç'i kapattılar, fakat Ülkü Ocakları faaliyetlerine daha hızlı olarak devam ettiler.

Yaklaşan seçimler dolayısıyla bu sene Akademiye kaydolmuş tarafsız gençleri, kaba kuvvet zoruyla kendi taraflarına çekmek için bu gibi adi davranışlarda bulunuyorlar. Solcu diye bilinen birkaç kişiyi dövmeye kalktılar, fakat başaramadılar. İşte bütün mesele bu...

Bana soru sorulmasından hoşlanmadığımı nereden çıkarıyorsun, hangi soruların(biri istisna) cevapsız kaldı? Aksine bana soru sorulmasından hoşlanırım. Üstelik mektup da ne kadar uzun olursa o kadar çok hoşuma gider. Ama ben uzun mektup nedense yazamam.

N...... , Elazığ'da şu anda hava kapalı, yağmur yağıyor. Oysa sabahleyin çok sıcaktı. Biz Hacı'ya gitmeye devam ediyoruz.Bakkalında bize olanak sağlıyor, kendimiz pişirip kendimiz yiyoruz. Menemen sever misin? Dostlarla da paylaşabiliriz...

Buralarda her şey aynı, değişen sizin mahallenin ortasındaki yol asfaltlandı. Elazığ'dan bahsedeceklerim bundan ibaret.


Biraz sonra arkadaşlarla ders çalışmak için İnşaat bölümüne gideceğiz. Orası çalışmak için daha müsait.

Haaa, aklıma gelmişken yazayım, şu hikaye kitabını çıkar da okuyalım, tarafsız bir gözle tenkit edelim...


Şimdilik bu kadar, satırlarıma son verirken derslerinde başarılar dilerim...


A..........

Hiç yorum yok: